• Vianočné prianie

• Nech šťastia, radosti hojne máte doma,

nech obíde Vás zoširoka nešťastie a smola,

nech pohoda zavládne Vám nad vianočným stolom,

nech láska prevládne nad každým zlým slovom.

Nech Vianoce sú sviatky so smiechom po boku,

želáme vám to najlepšie v celom Novom roku!

Kolektív ZŠ Štefana Senčíka v Starom Tekove

• VIANOČNÁ TRŽNICA

• V dňoch 17.12.2023 až 21.12.2023 sa cez veľkú prestávku chodba našej školy premenila na vianočnú tržnicu plnú krásnych vianočných výrobkov našich šikovných žiakov a ich učiteliek. Pozvaní rodičia, ale aj široká verejnosť, si tak mohli zakúpiť niečo pre radosť k blížiacim sa vianočným sviatkom.

• Vianočná akadémia

• Predzvesťou Vianoc a vianočných prázdnin v našej škole sa už tradične stala vianočná akadémia, ktorá sa aj tento rok konala 17. decembra v Kultúrnom dome. Všetci prítomní mali možnosť na chvíľu sa zastaviť, zamyslieť sa nad pravým významom Vianoc a posolstve, ktoré v sebe tieto sviatky ukrývajú.

V programe vystúpili žiaci prvého aj druhého stupňa. Deti zaspievali vianočné piesne a koledy, recitovali básne, hrali na hudobných nástrojoch. Každé vystúpenie bolo jedinečné a odmenené potleskom.

• Vianočné medovníčky

• Aj žiaci našej základnej školy sa v tomto predvianočnom čase pustili do pečenia vianočných medovníčkov.

Každé dieťa si vyskúšalo prácu s voňavým medovníkovým cestom. Najprv ho vypracovali, vyvaľkali a postupne si formičkami vykrajovali rôzne vianočné motívy. Svoje výtvory poukladali na plech a potierali vajíčkom.

Surové perníčky prevzali od nás tety kuchárky, ktorým veľmi pekne ďakujeme za pomoc. O chvľu sa z jedálne šírila čarovná vôňa medovníčkov. Starší žiaci,ale aj tí mladší, ktorí boli šikovnejší, si stihli medovníčky ešte dozdobiť snehovou penou a jedlými farebnými cukrovými ozdobami.

• Okresné kolo vo florbale mladších žiakov

• Dňa 8.12. 2023 sme na našej škole usporiadali okresné kolo vo florbale mladších žiakov. Turnaj sa niesol v priateľskej atmosfére. Každý športovec bol po súťaži ocenený diplomom.

• Hravé bubnovanie – edukatívny hudobný program

• Pred príchodom Mikuláša do Starého Tekova sa žiaci ZŠ Štefana Senčíka zúčastnili zaujímavého hudobného workshopu, kde sa mali možnosť oboznámiť s hrou na perkusné hudobné nástroje. Sú to rôzne druhy bicích nástrojov, na ktoré sa hrá bubnovaním a ich primárnou úlohou je oživiť rytmickú zložku hudby. Pod vedením skúseného hudobníka si mohli vyskúšať hru na rôzne druhy perkusií, ako napríklad kachón, djembe, bonga, doumbek a iné. Každý žiak sa aktívne zapájal do hry, bubnoval, učil sa hravou formou vnímať hudbu, rytmus, spoluhráčov a napomáhal k zlepšeniu koordinácie pohybov.

Spoločne sme zdieľali radosť z hudby. Silný zážitok a motivácia môžu budovať pozitívny vzťah žiakov k hudbe.

• Exkurzia v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

•      Na hodinách prírodovedných predmetov sa žiaci 4. a 5.ročníka naučili základné informácie o slnečnej sústave, planétach, hviezdach, hviezdokopách, meteoroidoch, mliečnej dráhe alebo galaxiách. Svoje poznatky využili počas exkurzie v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Prechádzali jednotlivými vzdelávacími centrami, kde si rozšírili svoje poznatky o nové vedomosti z oblasti astronómie. V prednáškovej sále sa oboznámili s ďalekohľadom, ktorým môžu pozorovať rôzne vesmírne telesá a získali základné informácie z optiky. Centrom pozornosti bola najmä hviezdna sála so sférickou projekčnou plochou s priemerom 10 metrov , v ktorej videli prostredníctvom edukatívneho  programu zákonitosti priebehu zmien dňa a noci, ročných období, špecifické pohyby telies po svetovej sfére na rôznych miestach zemského povrchu. Unikátna bola hviezdna obloha s aktuálnymi snímkami z roku 2023. Ufo sála vytvárala vesmírny dojem, v ktorej sa žiaci cítili ako na palube mimozemského vesmírneho plavidla. Okrem projekčnej plochy, videli rôzne glóbusy, demonštračné pomôcky, ktoré im znázorňovali opis jednotlivých nebeských telies.

• Lesná škola v Leviciach 5r.

• Dňa 30.novembra žiaci 5.ročníka navštívili "Lesnú školu" v Leviciach. Žiaci sa z pútavého rozprávania odbornej lektorky dozvedeli veľa zaujímavostí z ríše zvierat, zasúťažili si v spoznávaní zvierat pomocou zvukov. Pri rôznych zaujímavých aktivitách si takto mali možnosť svoje vedomosti overiť aj v praxi. Žiaci veria, že návšteva prvej lesnej školy na území Slovenska nebola ich poslednou.

• Extraligový futsal zápas

• Pozývame školákov na extraligový futsal zápas! Pridaj sa k nám na skvelú športovú akciu plnú vzrušenia.
            Góly a super atmosféra čakajú!
            Nezmeškaj to!

• Turisti na Inovci

• Za prvým snehom do krásne zasneženej krajiny okolo Inovca sa vybrali žiaci turistického krúžku. Krajina
            bola zahalená v hmle, všade plno snehu, na chate Inovec výborná fazuľovica a pre všetkých
            zúčastnených zdravý pobyt na čerstvom vzduchu v sobotňajšie dopoludnie.

• BURZA INFORMÁCIÍ 2023

• Výber povolania a prechod na strednú školu je dôležitým krokom pre každého deviataka ZŠ. Aj preto sa
            žiaci 9. ročníka našej ZŠ zúčastnili Burzy informácií 2023 na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny
            v Leviciach. Na Burze sa prezentovalo 24 stredných odborných škôl a 4 gymnázií nielen z okresu
            Levice. Na jednotlivých stanovištiach učitelia aj samotní študenti SŠ informovali o možnostiach štúdia,
            školských aktivitách, výhodách štúdia na jednotlivých SŠ a uplatnení v praxi. Veríme, že našim
            deviatakom to pomohlo a postupne si systematicky uzatvárajú skladačku kam na strednú školu.